Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej
w Poznaniu

Adres:
ul. Czechosłowacka 27
61-459 Poznań
www.sapsppoznan.pl


Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu jest dwuletnim policealnym studium zawodowym kształcącym średni personel dla potrzeb Państwowej Straży Pożarnej i nadającym stopień młodszego aspiranta oraz tytuł technika pożarnictwa. Realizuje swoją działalność dydaktyczną uwzględniając wymagania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Program nauczania obejmuje przedmioty wchodzące w zakres kształcenia ogólnego i zawodowego.



System kształcenia

  • kształcenie w systemie stacjonarnym - dla kandydatów po ukończonych szkołach średnich;
  • kształcenie w systemie zaocznym - dla strażaków posiadających wykształcenie średnie oraz ukończony kurs kwalifikacyjny podoficerów Państwowej Straży Pożarnej;
  • kształcenie kursowe - wszystkie rodzaje kształcenia dla potrzeb Państwowej Straży Pożarnej oraz dla absolwentów szkół aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w zakresie:
  • specjalizacji logistycznej,
  • specjalizacji prognozowania zagrożeń.


Baza dydaktyczna

Bazę dydaktyczną stanowią sale wykładowe, gabinety przedmiotowe, laboratoria oraz poligon pożarniczy. Zajęcia teoretyczne realizowane są w 11 salach przedmiotowych oraz w sali audytoryjnej. W szkole znajduje się również sala ratownictwa medycznego, wyposażona w nowoczesne środki dydaktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Podnoszenie kwalifikacji w zakresie informatyki odbywa się w pracowni wyposażonej w nowoczesny sprzęt komputerowy przy użyciu najnowszej generacji oprogramowania. Szkoła dysponuje gabinetem do nauki języków obcych oraz laboratorium chemicznym, w którym odbywają się zajęcia z zakresu chemii spalania. Szkoła wyposażona jest w studio telewizyjne. W okresie istnienia Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu w szkolnym studiu telewizyjnym zrealizowano szereg filmów dydaktycznych. W ramach organizacji bazy dydaktycznej tworzony jest poligon pożarniczy do prowadzenia ćwiczeń z następujących przedmiotów zawodowych: taktyka działań gaśniczych, taktyka działań ratowniczych oraz wyposażenie techniczne. Umiejętności w zakresie pracy w aparatach ochrony dróg oddechowych kadeci zdobywają w komorze dymowej w JRG w Krzesinach oraz na torze przeszkód zbudowanym w ramach prac dyplomowych w obiektach piwnicznych Szkoły. Aby oswoić kadeta z działaniem w wysokich temperaturach oraz obserwować zjawiska zachodzące podczas pożaru ćwiczenia prowadzi się na symulatorze kontenerowym "FLASH OVER". W czasie zajęć praktycznych kadeci zapoznają się z budową oraz obsługą specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Wiedza teoretyczna poparta jest praktykami zawodowymi w dziale ratowniczo-gaśniczym Szkoły oraz jednostkach ratowniczo gaśniczych w dużych aglomeracji miejskich w Polsce.



Działalność ratownicza

Zadania liniowe i wychowawcze realizuje Wydział Liniowy podzielony na dwa działy: ratowniczo-gaśniczy i pododdziały szkolne. Kadeci Szkoły w celu zdobywania i poszerzania doświadczeń z zakresu działań operacyjnych pełnią służbę w dziale ratowniczo-gaśniczym. Zabezpieczają w ten sposób pod względem operacyjnym obszar chroniony określony dla Szkoły przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Służba w tym dziale pełniona jest w systemie zmianowym, a kadeci wykonują funkcje strażaków-ratowników. Do zadań Wydziału należy także działalność wychowawcza. Realizując działalność wychowawczą, dowódcy czynnie uczestniczą w życiu codziennym kadetów szkoły, przez m.in. organizowanie i przeprowadzanie odpraw, spotkań. Zadaniem działu w ramach działalności wychowawczej jest kształtowanie obywatelskiej postawy, przysposobienia kadetów do życia i pracy w zespole, wyzwalanie aktywności i zainteresowań społecznych, zdyscyplinowanego zachowania się w szkole i poza nią. W ramach tej działalności kadeci uczestniczą w pracach społecznych na rzecz szkoły i miasta, uczestniczą w akcjach krwiodawstwa, a także w imprezach i uroczystościach na terenie miasta i województwa jak np. wyjazdy kompanii honorowej, zabawy karnawałowe, imprezy sportowe i festyny.



Współpraca

Szkoła czynnie uczestniczy w życiu dzielnicy, miasta i regionu. Współpracuje z takimi firmami jak: Stihl, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Teatr Wielki, Swarzędzkie Fabryki Mebli, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Malta SKI, Automobilklub Wielkopolski., Medyczne Studium zawodowe im. PCK w Poznaniu - Wydział Ratowników Medycznych. Współpraca z tymi instytucjami polega na wymianie doświadczeń i wzajemnej pomocy. Ponadto szkoła jest organizatorem sympozjów, narad i spotkań, które owocują efektywniejszą realizacją zadań dydaktyczno-wychowawczych. W ramach prowadzonej od wielu lat akcji honorowego krwiodawstwa kadeci każdego rocznika oddają dziesiątki litrów krwi. Pozostają także do dyspozycji Stacji Krwiodawstwa w Poznaniu w ramach akcji - hasło "Ratunek".



O szkole tej dowiesz się także z artykułów: Szkoła pogromców ognia i Ogniste dziewczyny.